Yozgat Valiliği
Yozgat Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü

İl Müdürümüzden 5 Haziran Dünya Çevre Günü Mesajı

05 Haziran 2014
İl Müdürümüzden 5 Haziran Dünya Çevre Günü Mesajı

         5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MESAJI

 

        Çevre; bütün canlıların yaşamını sürdürdüğü ve karşılıklı bir etkileşim içinde bulundukları fizikisel, biyolojik, sosyal, kültürel ve ekonomik bir ortamdır. Titizlikle korunması gereken bir unsurdur. Dolaysıyla sağlıklı bir çevrede yaşamak sadece insanın değil tabiattaki bütün canlıların vazgeçilmez bir hakkıdır. Çevre, bütün insanlığın ortak bir yaşam alanı olduğu gibi, korunup kollanması da insanlığın ortak sorumluluğundadır.

        Hızlı nüfus artışı, plansız sanayileşme ve kentleşme, ormanların yok edilmesi,  bölgesel savaşlar, nükleer denemeler, verimi arttırmak adına kullanılan yapay gübreler ve ilaçlar, Sanayi atıkları, spreyler, yakıtlarla ortaya çıkan gazlar, petrol ve plastik ürünler, çöpler, çevre kirlenmesine sebep olan en önemli etkenlerdendir.  Bunu gören dünya kamuoyu, çareler aramaya başlamış ve ilk defa  Birleşmi Milletler tarafından 05–16 Haziran 1972 tarihinde İsveç’in  Stockholm kentinde  113 ülkenin katılımı ile "Çevre ve İnsan" konulu bir toplantı yapılmıştır. Bu toplantının sonuçlarından biri de 5 Haziran'ın "Dünya Çevre Günü" olarak kutlanması kararıdır.

        Bu tarihten itibaren "Dünya Çevre Günü" Ülkemizde ve Dünyada çevre bilincinin yerleştirilmesi ve çevre korumacılığının yaygınlaştırılmasını amaçlayan ulusal ve küresel bilinçlendirme günü olarak kabul edilmekte ve çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

        Kalkınma ve refah seviyesini yükseltmek her toplumun hakkıdır. Ancak kalkınırken olumsuz etkilere sebep olmamak veya hiç değilse meydana gelebilecek çevre sorunlarını en aza indirmek, gelecek kuşaklara karşı olan sorumluluğumuz ve çağdaş insan olarak kaçınılmaz görevimizdir. Çevre hak ve hukukunun hedefi, sadece yaşayanlar işçin değil, henüz doğmamış gelecek kuşaklarında hak ve hukukunu korumaktır. Sağlıklı, temiz ve daha güzel bir çevre için, tüm insanlarımızın daha duyarlı ve sorumluluk anlayışı içerisinde hareket edeceği inancıyla tüm insanlığın Dünya Çevre Gününü kutlar;

Saygılar sunarım.

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır